Končetin, kopyt a kloubů

K O N Č E T I N Y
Kosti i šlachy končetin koně jsou při pohybu vystaveny mimořádné zátěži. Například v určitých fázích cvalového skoku spočívá veškerá hmotnost na jediné končetině. Proto by nás neměl překvapit poměrně častý výskyt nemocí končetin u koní. Poranění končetin se pomalu hojí. Protože u koně není možné přenést svou hmotnost na delší dobu na jednu končetinu, nemůže si postižená končetina nikdy zcela odpočinout.    


PŘÍZNAKY
PŘÍČINA
LÉČBA
PREVENCE
Natažení šlachy, obvykle povrchového ohýbače na zadní straně metakarpu
Šlacha je zesílená a šlachová pochva, která ji obklopuje je naplněná a na dotyk teplejší. Proces je někdy tak bolestivý, že kůň postiženou končetinu vůbec nezatěžuje. Problém se slangově označuje „prasklá šlacha“.
Rychlý cval, v některých případech i bandáž přiložená na končetinu příliš těsně. Bezprostředně po úrazu přiložit na šlachu studený obklad. Na postiženou i zdravou končetinu přiložit podpůrný obvaz a poskytnout koni klid. Po ústupu otoku (tj. 10-14 dní) koně 2x denně provádět po dobu 10 - 15 min. Při těžkém postižení šlachy to může trvat i 6-12 měsíců, než bude kůň opět moct pracovat pod sedlem. V akutním stadiu by měly být koni podávány protizánětlivé léky, hojení může také urychlit léčba laserem* nebo ultrazvukem. Je-li kůň unaven nebo se nezdá být v kondici, je třeba zatěžovat jej opatrně. Nikdy nesmíme zanedbat žádné podezřelé zduření šlachy. K tomuto poranění jsou náchylní zejména koně s dlouhou přední stranou kopyta a nízkou patkou.
Oblouk - trvalé zesílení šlachy
Tuhé zesílení šlachy ohýbače na zadní straně metakarpu. Kůň nekulhá.
Konečné stadium některých případů natažení šlachy. V tomto stadiu již žádná léčba nepomůže. Je však třeba mít na paměti, že takto chronicky změněná šlacha je vždy slabší než zdravá, proto musí být kůň opatrně zatěžován. Viz natažení šlachy.
Poranění karpu
Otevřené poranění na přední straně karpálního kloubu.
Klopýtnutí a pád koně na nerovném terénu. Vyčistit a vypláchnout ránu. Došlo-li ke ztrátě části kůže, bude hojení probíhat pomalu a může se vytvořit jizva. Po tvrdém nerovném terénu a po silnicích jezdit opatrně. Používat chrániče.
Zaskočení do spěnky - poranění, které si kůň způsobil sám
Příčné zhmoždění nebo otevřené poranění na patce nebo na zadní straně spěnky přední končetiny. ve velmi závažných případech může být přetrhnuta šlacha.
Některé zadní kopyto poraní při pohybu koně přední končetinu. Příčinou může být chybný chod, nekorektní postoj, nebo špatné podkování koně. Malá poranění se mají vyčistit a vypláchnout. Větší rány lze sešít, jsou-li čerstvé. Po dobu hojení rány se kůň nemá zatěžovat. Infekce zpomaluje hojení ran, proto se snažíme jí zabránit. Odhalit a odstranit příčinu, je-li to možné. Při práci lze použít chrániče.
Zaskočení do šlachy - poranění, které si kůň způsobil sám
Podobné jako zaskočení do spěnky, ale lokalizované výše na končetině a postihující šlachu.
Viz výše Viz výše Viz výše, při práci lze použít chrániče šlach.
Zášlap korunky
Poranění v oblasti korunky, které si kůň způsobí nejčastěji sám.
Kůň si buď přišlápne korunku kopytem protilehlé končetiny, nebo jej poraní jiný kůň. Viz výše Při transportech použít chrániče.
Poranění spěnky a korunky strouháním
Rána na vnitřní straně spěnkového kloubu nebo korunky.
Poranění kopytem protilehlé končetiny. Viz výše Použít chrániče.
Poranění karpu nebo hlezna strouháním
Poranění na vnitřní straně karpu nebo hlezna.
Poranění kopytem protilehlé končetiny. Vyhledat pomoc veterináře. Další jízda na koni nemusí být právě bezpečná. Vyhledat pomoc veterináře.
Návní kost - exostóza na metakarpální kosti
Kůň může kulhat bez zjevné příčiny, ale obvykle má tvrdé zduření na boční straně metakarpu. To někdy bývá, zejména v počátečním stadiu bolestivé.
Opakované působení otřesů na kost během zátěže. Nová kostní tkáň se vytváří jako zesílení zatěžované kosti. Chladivý obklad a protizánětlivé prostředky pomohou zmírnit zánět. Většina exostóz se časem a po krátkodobém vyřazení koně z provozu zklidní a nezpůsobuje trvalé problémy, i když zduření již zůstane koni trvale. Žádná.
Zlomenina kosti
Výrazná bolestivost. Kůň obvykle není schopen zatěžovat postiženou končetinu.
Síly působící na kost ve cvalu mohou být tak velké, že někdy způsobí zlomeninu bez další zjevné příčiny. S použitím moderních léčebných postupů lze napravit zlomeniny hlezna, karpu a níže uložených kostí. Postihne-li fraktura větší kost nad uvedenými klouby nebo došli-li v důsledku zlomeniny k porušení kožní integrity, musí být kůň zpravidla utracen. Žádná.
Šinbajny (zánět okostice na metakarpanu) - problém postihující převážně mladé koně
Kůň kulhá a přední strana jedné nebo obou metakarpálních kostí je citlivá na tlak. Kost může být teplejší a oteklá.
Nepřiměřená zátěž, která klade příliš vysoké nároky na nezralou kostní tkáň. Chladivý obklad a protizánětlivé léky v kombinaci s pracovním klidem. Přiměřená pracovní zátěž mladých koní.

*Léčba laserem

  • Pro léčbu poranění někdy veterináři používají laser. Tato léčba využívá světelnou energii k podpoře přirozených protizánětlivých mechanizmů koně.

K O P Y T A
Asi 90% všech případů kulhání u koní má příčinu v kopytě. Na většině z nich se alespoň částečně podílí zanedbaná péče o kopyta koně. Většinou bývá postiženo více kopyt najednou. Při pohmoždění kopytní škáry na jedné končetině je pravděpodobné, že podobně bude postiženo i nějaké další kopyto. Není neobvyklé, když kůň po vyléčení jednoho kopyta začne kulhat na jiné. Je proto lépe včas prohlédnout všechny končetiny a seznámit se s rozsahem poškození, než později léčit několik problému najednou.


PŘÍZNAKY
PŘÍČINA
LÉČBA
PREVENCE
Otlak chodidla
Rohovina v okolí *bílé čáry může být abnormálně zbarvena. Kůň citlivě reaguje na tlak na chodidlo a kulhání je horší na tvrdém povrchu.
Častý pohyb po tvrdém terénu nebo po silnicích. Vyřazení koně z práce do odeznění příznaku zánětu. Je dobré chránit chodidlo podložkou pod podkovu. U koní s tenkou vrstvou rohoviny na chodidle nebo s plochým kopytem používejte vložky mezi kopyto a podkovu.
Zánět kopytní škáry (podzoubek, suché kuří oko), obvykle na přední končetině
Střídavé kulhání, které se obvykle zhorší po zátěži, zejména na tvrdém nebo nerovném povrchu. Po seříznutí kopyta se objeví abnormálně zbarvená rohovina. Toto zbarvení bývá často růžové, způsobené přítomností krve.
Špatně sedící podkovy nebo nedostatečná obměna podkování. Kovář seřízne abnormálně zbarvenou rohovinu a zhotoví speciální podkovu. Ta chrání před nárazy tu část chodidla, z níž byla odstraněna postižená rohovina. Dbejte na pravidelnou podkovářskou úpravu svého koně zkušeným podkovářem.
Zchvácení kopyt (laminitida) - zánět lístků stěnové škáry kopyta, obvykle na více končetinách najednou
Kůň se snaží nezatěžovat přední části kopyta a většinou přenáší svou hmotnost na zadní části. V těžkých případech není vůbec schopen pohybu. Kopytní stěna je teplá.
Překrmení nebo intoxikace má za následek uvolnění určitých chemických látek do krevního oběhu. Ty způsobí stažení drobných cév vyživujících citlivé lístky stěnové kopytní škáry. V některých případech lístky odumřou, čím je umožněna rotace kopytní kosti a někdy i proděravění rohového kopyta. Poraďte se se svým veterinářem a odstraňte příčinu. Poskytněte koni klid, jen v mírných případech jej můžete provádět na ruce. Mírná sedativa sníží krevní tlak, a spolu s analgetiky tak ztlumí bolest. Kopyto by se mělo podkovářsky upravit, v některých případech je nutné ortopedické podkování. Dbejte na správnou výživu koně a věnujte kopytům patřičnou péči. To platí zejména u ponyů, kteří jsou na vznik laminitidy obzvlášť náchylní.
Uvolněná kopytní stěna - infekce stěnové škáry
Kopyto je citlivé na poklep. Pod rohovou kopytní stěnou se podél *bílé čáry šíří černý hnis, který je spíše suchý a drobivý než tekutý.
Kombinace několika faktorů: nekvalitní rohoviny a příliš dlouhé přední stěny kopyta, která vede k uvolňování rohoviny v místě *bílé čáry a usnadňuje vstup infekce. Všechna infikovaná rohovina musí být odstraněna. Pravidelným a důsledným čištěním kopyt odstraníme zbytky bláta a hnoje, které můžou vést k vzniku infekce.
Podotrochlóza - onemocnění postihující střelkovou kost, na ni ležící šlachu hlubokého ohýbače prstu a přilehlé struktury kopytních patek.
V počátečním stadiu onemocnění střídavé kulhání. Někdy kůň v klusu klopýtá. Podotrochlóza se zpravidla objevuje na obou předních končetinách. Pro potvrzení diagnózy je nezbytný rentgenový snímek.
Pravděpodobně opotřebení struktur v okolí střelkové kosti, někdy způsobeno nesprávným okováním. Stav někdy zhoršují cirkulační poruchy. Nezbytné je ortopedické podkování. Cirkulaci lze podpořit léky, které rozšiřují cévy. V některých případech je nezbytný chirurgický zákrok. Dobré podkování zamezí předčasnému opotřebení končetin koně.
Zánět střelkového váčku
Onemocnění podobné podotrochlóze.
Jedná se spíše o vývojový stupeň podotrochlózy než o samostatné onemocnění. Viz podotrochlóza. Viz podotrochlóza.
*Absces kopyta
Výrazné kulhání - někdy kůň dokonce není schopen na nemocnou končetinu došlápnout.
Bodné poranění chodidla, které umožňuje průnik infekce do hlubších vrstev kopyta. Hnis, který se tvoří, nemůže odtékat a tlačí na chodidlovou škáru, což se projevuje bolestí. Veterinář musí odstranit postiženou rohovinu tak, aby umožnil dostatečný odtok hnisu. Někdy je nezbytné podat antibiotika a na kopyto se obvykle přiloží teplý obklad, aby se urychlilo hojení. Pravidelná kontrola kopyt.
Rozštěp kopyta
Malá, většinou vertikálně směřující prasklina rohové stěny, která se postupně zvětšuje, není-li včas ošetřena. Pokud zasáhne až na korunku, zabraňuje tvorbě normální neporušené rohoviny. Při proniknutí rozštěpu k hlouběji uloženým citlivým vrstvám kopytní stěny může kůň kulhat.
Špatná kvalita rohoviny, která nebyla dostatečně chráněna podkovou před tlakem a otřesy. Také velmi suché prostředí činí rohovinu náchylnou ke vzniku rozštěpů. Co nejrychleji je nutno zabránit dalšímu šíření praskliny. Toho docílíme vytvořením buď příčného zářezu nad rozštěpem, který je aspoň tak hluboký jako rozštěp, nebo dvou podélných zářezů z jeho každé strany. V závažných případech je nutné odstranit část rohoviny a zpevnit rohovou stěnu syntetickou akrylovou hmotou. Pro zlepšení kvality rohoviny přidávat koni do krmiva biotin a methionin.
Hniloba rohového střelu
Rohovina střelu je černá, zapáchá a je pokryta vlhkou mazlavou hmotou. Kůň kulhá jen v těžkých případech.
Vzniká u koní, kteří jsou ustájeni na znečištěné vlhké podestýlce nebo se dlouhodobě pohybují v bahnitém terénu. Musí se odstranit všechna postižená rohovina, což umožní přístup antibiotických sprejů nebo roztoku formalínu k zbývající části střelu. Řádně obměňovat podestýlku, aby kůň nestál ve vlhku, pravidelně čistit kopyta.

*Absces (hlíza)
  • Opouzdřený hnisavý zánět tkáně.
*Antibiotika
  • chemické látky, které jsou vyprodukovány mikroorganismy; jsou schopny zastavit růst jiných organismů.
*Bílá čára (linea alba)
  • 0,5 cm široký pruh kopírující tvar kopyta mezi rohovým chodidlem a chodidlovým okrajem. Bílá čára je nepigmentovaná rohovina.


K L O U B Y
Každý kloub se skládá ze tří různých složek, které mohou být postiženy chorobným procesem: chrupavek, kostí a *kloubní synovie a vyživující kloubní chrupavky. Většina kloubních onemocnění má určité společné rysy. Donedávna byla označována jako artritis, tedy zánět kloubu. Dnes se používá termín *degenerativní onemocnění kloubu - DJD. Poškození kloubní chrupavky vede k obnažení pod ní ležící kosti a je bolestivé. Zánět, který vznikne následně, často vede k nedprodukci nekvalitní *synoviální tekutiny. Proto postižený kloub vypadá jako oteklý nebo naplněný tekutinou.
   
PŘÍZNAKY
PŘÍČINA
LÉČBA
PREVENCE
Naplněný kloub
Kloub je nateklý, ale nebolestivý a kůň nekulhá
Mírné zmožení *synoviální tekutiny jako následek dlouhodobého přeťežování kloubu. Ve většině případů není léčba nutná. Otok zmizí sám po určitém období klidu. Pravidelná zátěž, bez náhlého přepínání po dlouhém období klidu.
Kroužek a kostnatění kopytních chrupavek
Kůň kulhá. rentgenolotické vyšetření prokáže velkou masu novotvořené kosti v oblasti spěnky, které je někdy zjistitelné i pohmatem. Jedná se buď o tzv. kroužek, což je kostní val na spěnkové kosti nebo nad korunkou, nebo o kostnatění chrupavek v oblasti kopytních patek.
Opotřebení způsobené opakovanými otřesy spěnky např. při pohybu po dlážděných cestách. Účinná léčba zpravidla není možná, ale kulhání někdy ustoupí po použití alergik. Nezasáhne-li nově vytvořená kost kloub, časem se problém sám zklidní. Žádná.
Nálevka spěnkového kloubu - nadprodukce *synoviální tekutiny
Měkký otok na zadní straně končetiny těsně nad spěnkovým kloubem, který se často zhorší po delším odpočinku koně. Kůň nekulhá.
Opotřebení spěnkového kloubu. Není nezbytná. Není možná, ačkoliv dobrá konformace ramene (šikmá lopatka) a nepříliš strmá spěnka dává určitou naději, že se kůň tomuto problému vyhne.
Nálevka šlachové pochvy ohýbačů hlezna - nadprodukce *synoviální tekutiny
Měkký otok nad patním hrbolem mezi kostí a šlachou.
Přetěžování hlezna. Není nezbytná. Není možná. U koní s dobře utvářenými hlezny je pravděpodobné, že tento problém nenastane.
Špánek - špánková pakost
Kůň kulhá na jednu, někdy na obě zadní končetiny. V některých případech se na vnitřní ploše končetiny pod hlezením kloubem vytváří tvrdé kostěné zduření.
Jedná se o formu *DJD, postihující malé kůstky hlezenního kloubu. Omezená zátěž spolu s použitím analgetik může vést k nebolestivému srůstu postižených kostí. Ortopedické podkování může snížit kulhání. Žádná, ačkoliv správné utváření kloubu snižuje riziko pozdějšího vzniku tohoto problému.
Zaječí kost - zesílení vazu
Tuhé zduření na zadní straně končetiny těsně pod hlezenním kloubem. Kůň může, ale nemusí kulhat.
Nadměrné ohyby kloubu, vedoucí k přepínání vazů, spojující některé kosti hlezenního kloubu. Pracovní klid. Správně utvářené hlezno je vystaveno menšímu riziku vzniku zaječí kosti. Vyvarovat se přetěžování mladých koní.
Zánět loketního nebo patního mazového váčku - otok na hrbolu loketním nebo patním
Chladné nebolestivé zduření na patním hrbolu nebo na lokti (v akutním stádiu je zduření teplé a měkké). Kůň obvykle nekulhá.
Může vzniknout po úderu, ale častěji je následkem opakovaného zranění kloubu při uléhání na nedostatečnou podestýlku ve stáji. Léčba není nezbytně nutná. Používání dostatečné podestýlky. Při transportu používat chrániče.
Fixace čéšky - zablokované koleno
Zadní končetina je fixována v natažené poloze, kůň ji nemůže ohnout a vleče ji za sebou. Tento problém se může objevit při zátěži nebo jako následek jiného poranění kolenního kloubu.
Mechanismus, který koni za normálních okolností umožňuje zablokovat kolenní kloub a spát vestoje. je-li kůň chován ve špatných podmínkách, může dojít ke zkrácení jednoho z vazů, čímž se trvale aktivuje tento mechnismus. Po uvolnění koně je někdy možné lehkou masáží kolena uvolnit zablokovanou čéšku. Někdy je nezbytné chirurgické přetnutí zkrácených vazů. Žádná.
Zánět sezamské kosti - sezmoiditida
Bolestivý otok na zadní straně spěnkového kloubu.
Často je následkem celkového opotřebení, ale může se objevit po přetížení vazů přilehajících k sezamské kosti. Klid a podání protizánětlivých léků. Podkovářskou úpravou zabráníme nesprávnému utváření kopyta (tj. příliš dlouhá přední stěna kopyta a nízká patka).
Osteochondróza (OCD) - onemocnění kostí u mladých koní
Náhlý nástup kulhání, často po noci strávené ve stáji. Může postihovat různé klouby, např. koleno, hlezno nebo spěnku. Kloubní pouzdro je naplněno nadměrně produkovanou *synoviální tekutinou.
Kulhání je způsobeno zeslabením a následným uvolněním část kloubní chrupavky. K tomuto problému může dojít v prvních 6-12 měsících života hříběte. Kulhání se objeví až po zařazení koně do náročnějšího tréninku. Jednou z možností je chirurgické odstranění chrupavčitých a kostních fragmentů z postiženého kloubu. Žádná.

*Kloubní synovie
  • Tekutina zmenšující tření mezi kloubními plochami.

*DJD


  • Degenerativní onemocnění kloubu (anglicky degenerative join disease - DJD). Tento stav je výsledkem většiny kloubních zánětů. V kloubech postižených degenerativním onemocněním dochází na některých místech k novotvorbě kostí, na jiných k jejímu řídnutí. Tyto změny mohou být snadno zjistitelné rentgenoloticky.

Zdroj: www.koneamy.wz.cz



Můj banner

banner


http://twitter.com/carriejustine

Nástěnka

nová videa ve Videogalerii, kdo je ještě neviděl :-) Galváno, Montána, Amálka, Justine, Limerik

od 2.4. jezdím v Novém Vestci dva valášky: Largo a Safír

14.2. můj poslední trénink s Justine, 15.2. jsem ukončila působení ve stáji JK Branaldi

krásné Vánoce a šťastný nový rok 2011 - ať Vám koně jdou ♥

pfka

za rok 2010 celkem 2 087 návštěvníků, celkem tedy již 13 244...děkuji Vám za přízeň :-)

Novinky :o)

19.1. nové video ve Videogalerii

5.1. dopsaný Prosinec + Vidoegalerie + připravuji do nového roku pár překvapení - články, nové fotky, videa...:-)

24.12. pár nových fotek + vánoční PFka

23.12. malý vánoční dárek - aktualizace Zápisník

31.10. dopsaná Říjen v Zápisníku + doplněné foto k srpnu a září

27.9. dopsaná Zápisník Září, ale ještě přibudou nějaké fotky :-)

11.9. dopsaný Srpen a začátek Září + nějaké fotky + další fotky ještě budou časem později :-)

23.8. pracuji na úpravě složky Nový Vestec - Koně

10.8. nahodila jsem do Videogalerie odkazy na nová videa, co jsem vytvořila + Zápisník srpen a odkaz na foto z MČR

31.7. dopsaný Zápisník + foto

24.5. zase malá aktualizace v Zápisníku za Květen

30.4. dopsaný Zápisník za březen a duben

15.4. doplněné info Vestec - Koně + první foto + doplněné info ještě u JK Branaldi - Koně

12.4. upravená složka Něco o mně - Já a koně + JK Branaldi přestěhovaná do Něco o mně - Koně, kteří prošli mým životem + nová složka Nový Vestec

23.3. ještě dopsaný Březen + nějaké fotky u Února

logo 2[4].bmp