Historie Kružberku a okolí

Následující informace jsou převzaty z http://kruzberk.turistik.cz/cs/detail/.

Nad údolím řeky Moravice, v blízkosti stejnojmenné přehrady, leží obec Kružberk. Obec je v současnosti cílem mnoha rekreantů, zejména v letních měsících. Prochází tudy hranice Přírodního parku Moravice. Lokalita je známa především překrásnou, okouzlující přírodou, cyklistickými trasami, sjížděním řeky, horolezectvím a pěší turistikou.

První zmínka o Kružberku pochází z listiny z roku 1377, kterou si synové Mikuláše II. rozdělili Knížectví opavské. Kružberk je zde uváděn jako součást vsi Krahují, která však v 15. století zanikla. V listině uváděný název Creuczenburg byl později modifikován na Kreuzberg – křížová hora, hora, na které stál kříž. Dnešní podobu má obec z konce padesátých let, kdy došlo ke sloučení dvou obcí – Starých Lublic (jsou připomínané již v roce 1283) a Kružberku, ležícího v údolí Moravice. Po sloučení se celá ves nazývala Kružberk. Tento název se zdál příliš německý a tak došlo k přejmenování na Lublice. V polovině šedesátých let se sloučená obec vrátila k původnímu názvu Kružberk.

V letech 1948 až 1955 byla u Kružberku na řece Moravici vybudována vodárenská nádrž. Voda Kružberské nádrže po jejím dokončení zatopila dolní část usedlosti, v níž prožila své dětství Friederika Victoria Gessnerová, známá ve světě jako Joy Adamsová. Pod tímto pseudonymem psala knihy především o africké přírodě. V horní části usedlosti, ve vile postavené dědečkem spisovatelky Karlem Weisshuhnem, bylo zřízeno muzeum. Tato budova 19. listopadu 1992 vyhořela. Později byla obnovena, avšak muzejní sbírka byla požárem zničena. Nádrž se dostala do podvědomí veřejnosti po uvedení televizního seriálu Velké sedlo, který se zde natáčel podle scenáře Jaroslava Dietla.

 

 

 

Vernisáž

DETI TIBETU
Nedele 19. února ve 14:00 hodin
Vernisáž doprovodí koncert na tibetské mísy.
Výstava potrvá do 10. června.

Dite z plakatu - FpT 2012_resize.jpg

18. 5. Nataša

Zítra: Ivo

Návštěvnost stránek

002196